EN SON ÇIKANLAR
 

/Polar/Tema/Default/YazarResim/yetikozan.jpg
Yetik Ozan
Biyografi
 

YETİK OZAN (Soma 1942 - Ankara 1978); Asıl adı Turgut Günay'dır. İlk ve orta öğrenimini Aydın ce Rize'de yaptı. Ankara Üniversitesi D.T.C.F. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu (1966). Bir süre Kütahya Lisesi'nde edebiyat öğretmenliği yaptı. Atatürk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne girdi. Doktorasını 1972'de tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne geçti. (1975) Akademisyen, dilci, edebiyatçı ve halkbilimci olarak çeşitli dergilerde dil ve halk edebiyatı ile ilgili makaleleri, seminer ve kongrelerde sunulmuş bildirileri vardır. Şiirleri; Töre, Hisar ve Türk Edebiyatı gibi dergilerde yayınlandı. Yetik Ozan Doğu Anadolu Bölgesi âşıklarıyla Firkatî mahlası ile sazlı, sözlü olarak atıştı.

Yayınlanmış eserleri; Atmaca Uçurumu (Şiirler, Ankara, 1973), Halk Şiirinde Atatürk (S. Sakaoğlu ile birlikte, Erzurum, 1974), Balıkçıl ile Yengeç (Kelile ve Dinme'den Seçilmiş Hikâyeler, Ankara, 1977), Rize İli Ağızları / İnceleme-Metinler-Sözlük (Ankara, 1978)
Yetik Ozan Kitapları

Yetik Ozan
Yetik Ozan
Yetik Ozan
Şiir
Atmaca Uçurumu-Sarı Uygurların ardındanOrda; Kansu'daki o yalçın yardaBir aylak atmaca döner bunalır,Yorulup diplere doğru ağar daİnsan kokusuna konar bunalır.Bir sarı karanlık bastı basacak;Humma gibi sinsi, soluksuz, sıcakYılan deliğine gizlenen bıçakSon diri ışıkta yanar bunalırBir dilsiz gece tek tanığı günün;Bakır yüreklerde paslanan kinin,Kanlı gerçeğini örtünce Çin'inAfyonlu düşüne iner bunalır.O düşte bir yıldız azar, açılır,Beş ucundan kızıl hışım saçılır,Yeryüzü bir haşhaş kadar küçülür;Çizildikçe pınar pınar bunalır.İnsanlığa yumuk çapaklı gözlerKara fenerlerle şeytanı izler,Ölüm bayramınca maskeli yüzlerÇirkin gülüşlerde donar bunalır.Kötürüm dağlara çarpan kör yollar,Sessizlik içinde boğulan göller,Uçurum başında titreyen güllerO sonsuz düşüşü anar bunalır.Gerçek bu, sanmayın bir Çin masalı,Beyaz güvercinler ürkek, tasalı,Atmaca ağzında bir defne dalıKırılmış yerinden kanar bunalır.
20